Praktyki zawodowe w Bad Freienwalde

n13

Kolejna grupa trzynastu uczniów Zespołu Szkół Leśnych powróciła z praktyk zawodowych w Niemczech, realizowanych w ramach projektu „Praktyka zagraniczna szansą na rozwój”  na zasadach Erasmus+, finansowanego  przez  PO WER „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”. W celu dobrego przygotowania się do wyjazdu uczniowie brali udział w  zajęciach z języka niemieckiego oraz uczestniczyli
w zajęciach z przygotowania pedagogicznego i kulturowego. Podczas pobytu młodzież nabywała umiejętności posługiwania się językiem obcym oraz rozwijała swoje zdolności zawodowe, pracując przez trzy tygodnie w lasach miejskich Bad Freienwalde oraz w lasach Brandenburgii.
Do najczęstszych zadań uczniów należała wycinka drzew, okrzesywanie, budowa oraz rozbiórka ogrodzeń leśnych jak również budowa ambon.  Praktykanci mieli okazję także odwiedzić szkółkę leśną, gdzie zajmowali się sadzeniem drzewek. Ciekawym wydarzeniem związanym z zawodem było odwiedzenie instytucji kształcenia zawodowego Kunsterspring, gdzie młodzież poznała drogę edukacji leśników niemieckich, jak również miała możliwość pracy na symulatorach maszyn leśnych.
W czasie wolnym uczniowie zwiedzali okolicę oraz grali w piłkę nożną. Natomiast podczas weekendów  zwiedzili  Poczdam, Berlin oraz park linowy w Srausberg.

Kolejna grupa wyjeżdża już 30 sierpnia 2017 roku. Natomiast 2 lipca 2017 rozpoczyna się realizacja następnego projektu, pt.  „Zdobywamy doświadczenie na europejskim rynku pracy”.