Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

IMG_2591

Moją ojczyzną jest Polska Podziemna, walcząca w mroku, samotna ciemna. Stanisław Baliński. 1 marca 2018 r. po raz ósmy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który ma na celu złożenie hołdu żołnierzom niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia. Jednym z organizatorów lokalnych uroczystości byli uczniowie ZSL w Biłgoraju.

W Kościele pw. Chrystusa Króla o godz. 10 odbyła się uroczysta msza święta ku czci „Niezłomnych”, w której uczestniczyli w nich mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej, przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych, kombatanci, poczty sztandarowe, harcerze a także społeczność Zespołu Szkół Leśnych.

Po Eucharystii zaprezentowano film w reżyserii Janusza Hanasa pt. „Błudko”, ukazujący historię rozbicia obozu NKWD w Błudku, koło Hamerni na Lubelszczyźnie, gdzie mordowano żołnierzy Armii Krajowej.

Ostatnim elementem uroczystości był montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez członków szkolnego koła teatralnego „Trzy po trzy”. „Chcemy pamiętać o polskim WCZORAJ, którego zwierciadłem jest dzisiejszy program”, takimi słowami rozpoczęto wspomnienie o „Żołnierzach Wyklętych” polskiego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Na zakończenie uroczystości wszyscy obecni ze wzruszeniem wspólnie zaśpiewali piękną pieśń – „Modlitwę obozową”.