Testowali kostury fińskiej firmy POTTIPUTKI

30741104_1684255991655290_8871043388388933632_o

18 kwietnia br. uczniowie testowali na zajęciach praktycznych kostury rurowe Pottiputki. Jak przebiega proces umieszczania sadzonek w gruncie? Sadzący wbija metalowy klin w podłoże, nogą naciska dźwignię, powodując rozwarcie szczęki wbitego w grunt klina i powstanie otworu w ziemi. Następnie w pozycji stojącej wrzuca sadzonkę w tubę, która prowadzi do jamki. Potem wyciąga narzędzie z ziemi jednocześnie lekko je obracając, ubija nogą glebę wokół sadzonki i zamyka metalowe kleszcze narzędzia za pomocą dźwigni przy uchwycie. Kostur ten jest najbardziej efektywnym narzędziem do ręcznego sadzenia sadzonek ze szkółek kontenerowych. Konstrukcja kosturów oraz specjalnie zaprojektowane nosidełka i pojemniki na sadzonki umożliwiają wykonywanie prac odnowieniowych i zalesieniowych jednoosobowo, bez konieczności schylania się. Zaletą sadzonek z bryłką jest m.in. możliwość rozciągnięcia okresu sadzenia w czasie, proste metody niedopuszczenia do przesuszenia korzeni w trakcie transportu, brak konieczności dołowania na powierzchni przed sadzeniem; wadą natomiast są m.in. wyższe koszty transportu. Pottiputki produkowane są w wielu rozmiarach, tak żeby pasowały do sadzonek hodowanych w różnych pojemnikach dostępnych na rynku.