Leśnicy zdobywali doświadczenie w Szwecji w ramach staży zagranicznych

32235732_1705179139562975_6581971715365011456_n

20 maja 2018 r. ostatnia grupa powróciła z praktyk zagranicznych realizując projekt pt. „Zdobywamy doświadczenie na europejskim  rynku pracy” nr  2016-1-PL01-KA102-024628 w  ramach  Programu  Operacyjnego  Wiedza   Edukacja   Rozwój  współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Podczas czterotygodniowego pobytu w szwedzkiej miejscowości Eriksmala praktykanci poznawali rożne metody sadzenia tj, za pomocą kostura Pottiputki, który jest najbardziej efektywnym narzędziem do ręcznego sadzenia sadzonek ze szkółek kontenerowych i kosztura do sadzenia sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym, donosili sadzonki na powierzchnię zrębu oraz tzw. Sprutning – czyli ochronę nasadzeń przed  zwierzyną. Ponadto wykonywali prace związane z ogrodnictwem (sadzenie krzewów, wyciąganie korzeni, pielenie, koszenie i podkaszanie trawy, usuwanie liści – praca z dmuchawą) oraz prace porządkowe na zrębie (uprzątanie gałęzi).
W wolnym czasie pobytu w Szwecji poza odpoczynkiem praktykanci brali udział w lokalnych wydarzeniach oraz odwiedzali ciekawe miejsca związane z przyrodą, kulturą, motoryzacją i historią m.in:

  • jeden z największych parków łosia w Szwecji „Grönåsen Älg&lantdjurspark”, który znajduje się w Kosta – podążalijąc drogą o długości ponad 1km wokół zalesionej szopy, gdzie obserwowali zwierzęta na specjalnych wybiegach,
  • Muzeum Marynarki Wojennej „MarinMuseum”, które jest szwedzkim państwowym muzeum przedstawiającym historię szwedzkiej Marynarki Wojennej,
  • wyspę Aspȍ, na której znajduje się twierdza Drottningsskär;
  • Noc Walpurgii – tradycja świętowania ogniska z czarownicami;
  • „Marknad” połączony z przemarszem zespołów muzycznych na rynek Johanfors;
  • targi leśne południowo-wschodniej Szwecji „Skog&Tractor”. Na targach wystawiały się firmy skupiająca się na leśnictwie, rolnictwie, obszarach zielonych, ATV i obróbce drewna. Odbywał się pokaz maszyn rolniczych i leśnych;
  • zlot samochodów amerykańskich połączonych z widowiskiem jazdy Monster Truck;
  • zamek Kalmarski;
  • most Olandzki i wyspę wiatru i słońca – Őland.