118 Zjazd Delegatów Oddziałów Polskiego Towarzystwa Leśnego

1-IMG_2132

W dniach 13 -16 VI.2018r uczniowie naszego technikum razem z leśnikami z całej Polski wzięli udział w 118 Zjeździe Delegatów Oddziałów Polskiego Towarzystwa Leśnego. W tym roku organizatorem zjazdu była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. Tematem przewodnim zjazdu była ,,Gospodarka w lasach na gruntach porolnych‘’.

Pierwszego dnia zjazdu wręczono Pani Dyrektor Technikum Leśnego w Białowieży najwyższe wyróżnienie PTL Medal Pro Bono Silvae. Następnie wysłuchaliśmy wykładów (autorstwa polskich naukowców ) o historii zalesień, aktualnym stanie drzewostanów na gruntach porolnych w Polsce i problemów jakie są z nimi związane.

W piątek czyli drugiego dnia zjazdu sesja miała charakter terenowy  i mogliśmy obejrzeć grunty porolne w nadleśnictwie Supraśl i posadziliśmy cztery dęby na pamiątkę 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Następnym punktem programu było uroczyste złożenie kwiatów na mogile z czasów powstania listopadowego w Kopnej Górze. Inicjatorem powstania tego miejsca jest leśnik z Nadleśnictwa Supraśl, który razem ze znajomymi  znalazł miejsce pochówku powstańców, doprowadził do ekshumacji ich zwłok i zebrane pamiątki po nich umieścił w swojego pomysłu Małym Muzeum  Puszczy Knyszyńskiej. Kolejnym punktem na naszej trasie był Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy oraz Muzeum Ikon w Supraślu. Po zakończonym zwiedzaniu udaliśmy się na teren dawnej żwirowni w Ogrodniczkach, gdzie mieliśmy okazje obejrzeć efekty sukcesji naturalnej. Na podsumowanie dnia przejechaliśmy amfibią po zalanych wyrobiskach i braliśmy udział w zawodach strzelania dynamicznego na terenie poligonu.

Ostatniego dnia sesji odbył się 118 Zjazd Delegatów Oddziałów PTL podczas którego dokonano wyboru nowych władz organizacji i wręczono Odznaki Honorowe Towarzystwa. Podsumowaniem zjazdu było podjęcie uchwał i wniosków, które wytyczają kierunek przyszłych działań leśników w Polsce.