IX Forum Humanistów Szkół Leśnych

a

W dniach 24 do 26 października 2018r. uczniowie ze szkół prowadzonych przez Ministra Środowiska mieli okazję zmierzyć się w konkursach humanistycznych zorganizowanych w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku. W Forum Humanistów udział wzięli przedstawiciele dziesięciu szkół leśnych, wśród nich byli reprezentanci ZSL w Biłgoraju – Paweł Kowal, Jakub Kurek i Kacper Kurpisz. W tym roku tematem przewodnim Forum, ze względu na obchody Roku Zbigniewa Herberta, były zagadnienia związane z życiem i twórczością tego wybitnego polskiego poety.

W pierwszym dniu Forum odbyły się dwa konkursy, pierwszy dotyczył wiedzy o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta, drugi natomiast poprawności językowej, w którym zadaniem uczestników było wykazanie się znajomością zagadnień gramatycznych.

Kolejny dzień Forum pozwolił uczniom zaprezentować ich umiejętności aktorskie. W konkursie „Bawimy się w teatr” uczniowie odgrywali krótkie scenki teatralne. W tej konkurencji udział wzięli Paweł Kowal i Jakub Kurek.

Poza częścią konkursową program Forum obejmował wycieczkę do „Świętokrzyskiej Sztetli” Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Chmielniku. Uczestnicy mieli możliwość poznania życia codziennego chmielnickich Żydów, uczyli się piec macę, a także wzięli udział w warsztatach dotyczących Holokaustu. Uczniowie szkół leśnych obejrzeli dęba Bartka i zapoznali się ze sposobami ratowania prastarego drzewa.

Po zmaganiach konkursowych młodzież oraz opiekunowie udali się do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na spektakl „Szalone nożyczki” w reżyserii Jerzego Bończaka.

Przedstawiciele naszej szkoły, jak rokrocznie, odnieśli sukcesy. Jakub Kurek zajął I miejsce w Konkursie Poprawności Językowej, natomiast Paweł Kowal otrzymał wyróżnienie za profesjonalną grę aktorską w Konkursie teatralnym „Bawimy się w teatr”.

Uczniów do konkursu przygotowały Monika Gardiasz oraz Agnieszka Leszczyńska – nauczycielki języka polskiego. Natomiast opiekę nad młodzieżą w Zagnańsku sprawowała Pani Barbara Studnicka, która wspierała ich swoją radą i udzielała ostatnich wskazówek.