„Ja noszę w sobie twe imię…”

1-_MG_9580

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

„Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości”, dlatego też Jubileusz 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Zespole Szkół Leśnych w Biłgoraju połączono z Konferencją historyczno – przyrodniczą „Niepodległość. Dziedzictwo. Pamięć.” oraz obchodami 100-lecia utworzenia Polskiego Towarzystwa Leśnego, które jest patronem Technikum Leśnego w Biłgoraju.

Jak co roku podczas Konferencji nie zabrakło wybitnych gości i ciekawych odczytów. Konferencja rozpoczęła się od Mszy św. sprawowanej w kościele pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju. Modlitwie przewodniczył ks. pułkownik Józef Michalik. Powitania gości, w murach Zespołu Szkół Leśnych, dokonała Barbara Serafin – dyrektor biłgorajskiego „Leśnika”. Wśród audytorium znalazła się młodzież szkolna, przedstawiciele leśników, w tym Lubelskiej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz organizacji współpracujących ze szkołą, a także członkowie Szkolnego Koła PTL z Technikum Leśnego w  Białowieży.

Uczniowie Technikum Leśnego odebrali z rąk Pana Prof. Andrzeja Grzywacza Honorowego Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz  Pana Waldemara Czajki, Przewodniczącego Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego w Lublinie  odznaki i legitymacje członkowskie Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Aby godnie uczcić Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a jednocześnie uświadomić wszystkim, że nie zatrze się wśród nas znajomość ważnych dla Polski wydarzeń historycznych młodzież naszej szkoły przygotowała uroczysty montaż sceniczny „Ja noszę w sobie twe imię…”. Wstępem do spotkania stały się słowa Jana Pawła II, dla którego Ojczyzna – Polska była największym dobrem, a wolność jedną z najwyższych wartości. W swoim wystąpieniu młodzież zaprezentowała utwory poetyckie podkreślające nastrój lat walki i dróg do wolności. Recytację połączono z przepiękną muzyką Fryderyka Chopina. Montaż wzbogaciły również pieśni patriotyczne. Występ młodych artystów dostarczył wielu wzruszeń.

Jak co roku, uczestnicy Konferencji mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów. Prelekcję otwierającą pt. Las obszarem wartości społecznych wygłosił prof. Andrzej Grzywacz. Słuchacze mieli też okazję dowiedzieć się, jaki był wkład leśników Lubelszczyzny w odzyskanie niepodległości. Temat ten przedstawił prezes biłgorajskiego oddziału PTTK, Pan Marian Kurzyna. Ostatnim punktem była prezentacja pt Jan Miklaszewski – leśnik, polityk i patriota przygotowana przez Mateusza Kasiaka, ucznia klasy II Technikum Leśnego.

W godzinach popołudniowych członkowie szkolnych kół PTL z Biłgoraja i Białowieży spotkali się na zajęciach warsztatowych przygotowujących do debaty na temat Czy nadmiernie rozwijające się populacje gatunków zwierząt mogą spowodować wstrzymanie zakazu polowań? Po pełnej emocji dyskusji odbyło się ognisko integracyjne.