Numer telefonu

+48 84 6880797

Email

sekretariat@zslbilgoraj.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

Mistrzowie Polski w Umiejętnościach Leśnych

W dniach 11-13 kwietnia 2019 roku Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju był współorganizatorem XI Mistrzostw Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych.  Patronat Honorowy nad zawodami objęło Ministerstwo Środowiska i Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. Uroczyste rozpoczęcie i zamknięcie Mistrzostw odbyło się w pawilonie promocji gospodarki leśnej Nadleśnictwa Biłgoraj. W czasie trwania zawodów sprawdzano wiedzę i umiejętności praktyczne uczniów szkół leśnych. Mistrzostwa odbywały się w lasach Nadleśnictwa Biłgoraj oraz na terenie Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju.

Uczestnicy rywalizowali zarówno w kategoriach indywidualnych jak i drużynowych. W mistrzostwach wzięło udział 13 szkół leśnych (Technikum Leśne w Białowieży, Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju, Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku, Zespół Szkół Leśnych w w Goraju, Zespół Szkół Leśnych w Lesku, Technikum Leśne w Miliczu, Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu, Technikum Leśne w Rucianem-Nidzie, Technikum Leśne w Starościnie, Technikum Leśne w Tucholi, Technikum Leśne w Tułowicach, Technikum Leśne w Warcinie i Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku), w sumie 64 zawodników. Drużyna z ZSL w Biłgoraju w składzie: Marcin Otulak, Kamil Dybek, Hubert Kiszka, Konrad Fedorczuk i Przemysław Drozd pod opieką P. T. Maternowskiego i P. J. Iwańczyka wywalczyła I miejsce w klasyfikacji ogólnej drużynowo (Praca pilarką + bieg leśnika) zdobywając tym samym tytuł Mistrza Polski i będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy, które w tym roku odbędą się w Szwecji. II miejsce zajęła reprezentacja Technikum Leśnego w Tucholi, zaś trzecie przypadło Zespołowi Szkół Leśnych w Lesku. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej uczniowie stawali na podium m.in.:

  • Marcin Otulak zajął I miejsce w konkurencjach „Zmiana łańcucha tnącego i przerzynka kombinacyjna” oraz III miejsce w ścince drzew stojących,
  • Hubert Kiszka zajął III miejsce w konkurencji „Przerzynka precyzyjna”,
  • Kamil Dybek zajął III miejsce w konkurencji ogólnej „Praca pilarką”.

Podczas mistrzostw zawodnicy zmierzyli się z kilkunastoma konkurencjami sprawdzającymi ich wiedzę i umiejętności. Mieli do czynienia m.in. biegiem leśnika, gdzie zawodnicy musieli przebiec określony dystans wykonując po drodze przygotowane zadania, które sprawdzają wiedzę teoretyczną zawodników z zakresu leśnictwa m. in.: rozpoznać próbki drewna, gatunki roślin i zwierząt, rodzaje uszkodzeń drzew, oszacować wiek, wysokość, miąższość drzew oraz wielkość powierzchni i spadek terenu, zasobność drzewostanów i ilość drzew na hektarze, startujący zostali sprawdzeni z umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zmierzyli się w konkursie „Niespodzianka”. Ponadto zmierzyli się w konkurencjach zawodów drwali takich jak ścinka drzew, zmiana łańcucha tnącego, przerzynka kombinacyjna i precyzyjna oraz okrzesywanie.

Wyniki:  <<PROTOKOŁY>>

Ścinka drzew stojących indywidualnie:
I miejsce – Piotr Jendrzyński (Technikum Leśne w Tucholi);
II miejsce – Maciej Pilarski (Technikum Leśne w Tucholi);
III miejsce – Marcin Otulak (Technikum Leśne w Biłgoraju).

Zmiana łańcucha tnącego indywidualnie:
I miejsce – Marcin Otulak (Technikum Leśne w Biłgoraju);
II miejsce – Maciej Pilarski (Technikum Leśne w Tucholi);
III miejsce – Jan Maciejewski (Technikum Leśne w Goraju).

Przerzynka precyzyjna indywidualnie:
I miejsce – Maciej Pilarski (Technikum Leśne w Tucholi);
II miejsce – Rafał Zawada (Technikum Leśne w Brynku);
III miejsce – Hubert Kiszka (Technikum Leśne w Biłgoraju).

Przerzynka kombinacyjna indywidualnie:
I miejsce ex aequo – Marcin Otulak (Technikum Leśne w Biłgoraju), Sędzimir Paweł (Technikum Leśne w Miliczu);
III miejsce ex aequo – Marcin Badura (Technikum Leśne w Brynku), Michał Hop (Technikum Leśne w Lesku) i Michał Kazimierski (Technikum Leśne w Starościnie).

Okrzesywanie indywidualnie:
I miejsce – Jakub Rzepa (Technikum Leśne w Tucholi);
II miejsce ex aequo – Piotr Jendrzyński (Technikum Leśne w Tucholi) i Marek Szczygieł (Technikum Leśne w Warcinie).

Praca pilarką indywidualnie:
I miejsce – Piotr Jendrzyński (Technikum Leśne w Tucholi);
II miejsce – Maciej Pilarski (Technikum Leśne w Tucholi);
III miejsce – Kamil Dybek (Technikum Leśne w Biłgoraju).

Praca pilarką zespołowo:
I miejsce – Technikum Leśne w Tucholi;
II miejsce – Technikum Leśne w Biłgoraju;
III miejsce – Technikum Leśne w Lesku.

Bieg Leśnika zespołowo:
I miejsce – Technikum Leśne w Biłgoraju;
II miejsce – Technikum Leśne w Rogozińcu;
III miejscu – Technikum Leśne w Tucholi.

Wyniki klasyfikacji ogólnej drużynowo:
I miejsce – Technikum Leśne w Biłgoraju;
II miejsce – Technikum Leśne w Tucholi;
III miejsce – Technikum Leśne w Lesku.

« z 4 »

Rekomendowane wpisy

Skip to content