Telefon

+48 84 6880797

Email

sekretariat@zslbilgoraj.pl

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 7:00 - 15:00

Nie mówiono o nich w szkole, nie pisano w książkach. Wykluczeni poza nawias społeczeństwa – wszak eksterminacji bandytów nikt się zbytnio nie przeciwstawiał. Najbardziej wierni żołnierze kraju byli bezwzględnie zwalczani siłą i podstępem. Schwytani, często ginęli w trakcie bestialskich przesłuchań. Mijały kolejne lata, a szeregi żołnierzy wyklętych nieustannie topniały. Z roku na rok przybywało bezimiennych grobów, w których potajemnie, nocami, grzebano zamordowanych w więziennych katowniach patriotów. Rozstrzelani bez sądu, przebrani w brunatne mundury, byli wrzucani do wygrzebanych jam pod płotami cmentarzy – tak, by nikt nigdy o nich się nie upomniał, nie zapalił im znicza, nie czcił ich pamięci. By zatrzeć wszelkie ślady po niezłomnych żołnierzach kraju, ich oprawcy na bezimiennych mogiłach wyklętych grzebali zasłużonych w walce z armią podziemną. Tak władza komunistyczna odpłacała się za patriotyzm i walkę w obronie ojczyzny. Dopiero po 1989 r., dzięki staraniom środowisk kombatanckich, organizacji patriotycznych, stowarzyszeń naukowych, oraz rodzin i przyjaciół pomordowanych 4 lutego 2011 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

           Tegoroczne uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ze względu na pandemię koronawirusa, miały charakter symboliczny. Rozpoczęto je złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy przy pomniku ofiar NKWD i UB w Biłgoraju. Następnie została odprawiona uroczysta Msza święta w Kościele pw. Chrystusa Króla, w której wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i instytucji, reprezentanci ŚZŻAK Rejonu Biłgoraj, delegaci  środowisk kombatanckich oraz delegacja reprezentująca naszą społeczność szkolną, która poprzez swoja postawę patriotyczną podkreśliła, że żołnierze wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu.

Skip to content