Numer telefonu

+48 84 6880797

Email

sekretariat@zslbilgoraj.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

Żywa lekcja historii poprzez udział młodzieży ZSL w Biłgoraju w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta 2021. Celem akcji było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach akcji młodzież uporządkowała historyczne miejsce i upamiętniła pomnik poświęcony  pamięci poległych i zamordowanych na tym terenie, którzy swe życie oddali za wolną Polskę w latach drugiej wojny światowej.  Pomnik umiejscowiony jest w uroczysku Starzyzna -Leśnictwie Smolnik w Nadleśnictwie Zwierzyniec, miejscu gdzie znajdowała się  gajówka, którą zamieszkiwały kiedyś dwie rodziny leśników a w czasie II Wojny Światowej ukrywali się tu także partyzanci. Dnia 4 kwietnia 1943 roku Starzyznę zaatakował oddział niemieckich wojsk. Zginęło 16 osób, a gajówka doszczętnie spłonęła.

Rekomendowane wpisy

Skip to content