Godziny otwarcia

Pon - Pt: 7:00 - 15:00

Za nami XXIII Kresowy Konkurs Sygnalistów Myśliwskich.

Wydarzenie miało miejsce 26 maja i tradycyjnie odbyło się w naszej Szkole. Niemal 60 osób z województwa lubelskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i śląskiego przyjechało z małym lub dużym rogiem myśliwskim, aby udowodnić, że aspekt muzyczny kultury łowieckiej jest im szczególnie bliski, a nawet jest ich pasją.

Po wspólnym odegraniu sygnału „Powitanie” i wykonaniu pamiątkowych fotografii przed budynkiem Szkoły, sygnaliści
i Goście udali się do sali gimnastycznej, która pełniła rolę sali przesłuchań.  

W wystąpieniu rozpoczynającym konkurs Dyrektor Zespołu Szkół Leśnych Pan Adam Przytuła zacytował fragment epopei „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza z księgi IV – Dyplomatyka i łowy. Następnie powitał i przedstawił przybyłych Gości oraz Jury.

Później odczytane zostały listy okolicznościowe – Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Zamościu Pan Wojciech Adamczyk odczytał list od Łowczego Krajowego, natomiast Członek Naczelnej Rady Łowieckiej Pan Mirosław Kaleniuk – list od Prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej.

Przemawiał również były Dyrektor Szkoły i inicjator Kresowego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich Pan Henryk Studnicki.

Po tych wystąpieniach ponownie głos zabrał Dyrektor A. Przytuła m.in. przypominając harmonogram dnia, informując
o ilości przybyłych uczestników oraz życząc im powodzenia.

Złożył również podziękowania sponsorom, do których zaliczali się:  Burmistrz Miasta Biłgoraj oraz Koła Łowieckie: „Roztocze” w Zamościu, „Towarzystwo Racjonalnego Polowania” w Zamościu, „Orlik” w Hrubieszowie, „Głuszec” w Biłgoraju, „Sarna” w Zamościu, „Jeleń” w Żółkiewce, „Bielik” w Zamościu, „Słonka” w Zwierzyńcu, „Leśnik” w Biłgoraju, „Rogacz” w Józefowie, „Bażant” w Biłgoraju, „Padwa” w Zamościu, „Niwa” w Ulhówku, „Ponowa” w Hrubieszowie, „Świt” w Zamościu.

W czasie konkursowych zmagań Jury w składzie: Przewodniczący Pan Artur Kanawka oraz Członkowie Panowie Mariusz Podleśny i Adam Migurski oceniało prezentację wykonawców (wygląd), zgodność gry z zapisem nutowym trzech uprzednio wylosowanych sygnałów, technikę zadęcia i brzmienie dźwięków oraz ogólne wrażenie muzyczne. W konkursie sygnałów myśliwskich najpierw sprawdzano umiejętności solistów a następnie zespołów.
W dalszej kolejności przyszedł czas na konkurs muzyki myśliwskiej, gdzie występowały tylko zespoły. Tu wykonawcy prezentowali trzy wybrane przez siebie utwory. To samo Jury oceniało kulturę sceniczną, dobór repertuaru, walory muzyczne i  ogólne wrażenie muzycznej.

W czasie ceremonii zakończenia konkursu najlepsi wykonawcy zostali uhonorowani nagrodami z rąk Dyrektora ZSL w Biłgoraju, Dyrektora RDLP w Lublinie Pana Jana Kowala oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj Pana Lesława Rawiaka. Przed ich odebraniem zdobywcy miejsc pierwszych wykonywali wybrany sygnał lub utwór muzyki myśliwskiej.
Nie obeszło się bez sukcesów naszych sygnalistów, gdyż dwoje z nich zostało laureatami w grze solowej, a i również w grze zespołowej zdobyli dwa puchary.

Przed oficjalnym ogłoszeniem zakończenia Pan Dyrektor Przytuła złożył podziękowania uczestnikom, zaproszonym Gościom i słuchaczom za przybycie. Również wszystkim osobom, które pracowały przy organizacji konkursu, w tym nauczycielom, innym pracownikom oraz uczniom. Podziękował również Pani Kamili Zięba-Obszańskiej za przygotowanie młodzieży do współzawodnictwa w konkursie.

Wyniki XXIII Kresowego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich

Kategoria indywidualna

KLASA  D (dziecięca; 2 sygnały dowolne)

 1. Pola Fuks  – Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie
 2. Stanisław Kopera – Koło Łowieckie „Przepiórka” w Mielcu
 3. Franciszek Kopera – Koło Łowieckie „Przepiórka” w Mielcu

KLASA C (początkująca; sygnały „Koniec polowania”, „Zbiórka myśliwych”, „Apel na łowy”)

 1. Florentyna Kaczyńska   – Technikum Leśne w Biłgoraju
 2. Bartosz Watras  – Technikum Leśne w Biłgoraju
 3. Michalina Czajkowska  – Zespół Szkół Leśnych w Lesku

KLASA  B (średniozaawansowana; sygnały „Dzik na rozkładzie”, „Posiłek”, „Sarna na rozkładzie”)

 1. Tobiasz Bieniek – Koło Łowieckie „Bór” w Katowicach
 2. Jakub Wojtanowski  – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 3. Patryk Rycharski  – Zespół Szkół Leśnych w Lesku

KLASA  A (mistrzowska; sygnały „Powitanie”, „Żubr na rozkładzie”, „Lis na rozkładzie”)

 1. Jan Rawiak – Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Gawra”
 2. Tomasz Bieniek   – Technikum Leśne w Brynku
 3. Aleksander Hołodniak  – Nadleśnictwo Nowa Dęba

Kategoria zespołowa

Klasa C(początkująca; sygnały „Koniec polowania”,  „Zakaz strzału w miot” , „Zając na rozkładzie”)

 1. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Tono di Hubertus” Koła Łowieckiego „Bór” w Katowicach
 2. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Nigdy Nie Zagaśnie II” przy Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie
 3. Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Technikum Leśnego w Biłgoraju

Klasa B (średniozaawansowana; sygnały „Dzik na rozkładzie”, „Wilk lub ryś na rozkładzie”, „Drapieżnik na rozkładzie”)

 1. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Gawra”
 2. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „ORION 2” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
 3. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Darz Bór” z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju

Klasa G (mistrzowska; sygnały „Powitanie”, „Pasowanie myśliwskie”, „Kozica na rozkładzie”)

 1. Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie ,,Polesia Czar”
 2. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Tropem Wilka” Zespołu Szkół Leśnych w Lesku

Klasa MB (muzyka myśliwska – utwory na rogach małych i dużych)

 1. Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie ,,Polesia Czar”
 2. Zespół Muzyki Dworskiej i Myśliwskiej „Echo Kniei” z Mielca

Klasa MSH(muzyka myśliwska – salon hubertowski, tj. różne formy sceniczne)

 1. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Tono di Hubertus” Koła Łowieckiego „Bór” w Katowicach
Skip to content