Dnia 22 października członkowie Szkolnego Koła Tradycji Leśnych i Łowieckich wybrali się na kolejną wycieczkę integracyjną, tym razem na Roztocze Wschodnie. Naszym przewodnikiem był wieloletni emerytowany pracownik naszej szkoły – Pan Profesor Kazimierz Mroczek, który zabrał nas w sentymentalną podróż w rodzinne strony.
Czas podróży umiliły nam ciekawostki związane z historią regionu od czasów najazdów tatarskich po historię współczesną. Poznaliśmy historię Kościoła Parafialnego w Lipsku oraz wydarzenia, których świadkiem była rzeka Krwawnica.
Główny punk wycieczki stanowił Wielki Dział – najwyższy szczyt Roztocza Wschodniego. W czasie II wojny światowej został tam wzniesiony pas sowieckich umocnień – tzw. Linia Mołotowa, linię fortyfikacją stanowi 14 bunkrów. Przytaczając historię II wojny światowej zawsze pamiętamy, żeby oddać cześć pomordowanym w czasie wojny, tym razem takim miejscem był Obóz Zagłady w Bełżcu. Obóz w Bełżcu był pierwszym z trzech ośrodków zagłady utworzonych w ramach akcji Reinhardt i funkcjonował od marca 1942 roku. Każdy element umieszczony na terenie obozy ma wymiar symboliczny i przypomina kolejnym pokoleniom o tragedii holokaustu. W drodze powrotnej udało się zatrzymać na chwilę i zobaczyć jałowiec pospolity (największy okaz w Polsce) – pomnik przyrody. Dziękujemy Pani Profesor Katarzynie Motek oraz Panu Profesorowi Kazimierzowi Mroczkowi za zorganizowanie wyjazdu. (tekst: Flora Kaczyńska, Szymon Mączka)