Telefon

+48 84 6880797

Email

sekretariat@zslbilgoraj.pl

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 7:00 - 15:00

1 marca Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie ZSL w Biłgoraju, pracownicy Nadleśnictwa Biłgoraj oraz zaproszeni goście przedstawiciele władz samorządowych i organizacje kombatanckie uczestniczyli w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych w Kościele p.w. Chrystusa Króla, po której złożono kwiaty i zapalono znicze w miejscach upamiętniających żołnierzy AK oraz postać Nadleśniczego Mjr Bolesława Usowa ps. Konar oraz Płk. Andrzeja Kiszkę ps. Dąb, oddając hołd tym, którzy w imię wolności i niepodległości stawiali czoła sowieckiej okupacji i komunistycznemu reżimowi.

Pułkownik Andrzej Kiszka, pseudonim Leszczyna, w czasie okupacji niemieckiej wstąpił do lokalnego oddziału Batalionów Chłopskich, a następnie służył w oddziale NOW-AK pod dowództwem Franciszka Przysiężniaka Ojca Jana. Po aresztowaniu i skazaniu na karę śmierci za swoje działania antykomunistyczne, przeżył okres więzienia, z którego został zwolniony w 1971 roku, pozostając niezłomnym w dążeniu do wolności dla Polski. Został pośmiertnie zrehabilitowany w 2018 roku.

Majpr Bolesław Usow, pseudonim Konar był niezłomnym bojownikiem o niepodległość Polski. Ukończył Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i związał się z lasami, pracując jako nadleśniczy w Hucie Krzeszowskiej. Włączył się w działania Armii Krajowej, 10 września 1943 aresztowany przez Gestapo i uwięziony w Biłgoraju. Torturowany w śledztwie, został uwolniony 24 września 1943 po rozbiciu więzienia przez oddział Armii Krajowej . Dołączył do oddziału partyzanckiego Ojca Jana działającego w Lasach Janowskich, gdzie odznaczył się męstwem, dowodząc w bitwie na Porytowym Wzgórzu, gdzie wyprowadził z okrążenia blisko 2,5 tysiąca partyzantów. Po wojnie wyjechał do Kwidzyna i został nadleśniczym Lasów Państwowych. Kontynuował walkę w konspiracji przeciwko reżimowi komunistycznemu, ukrywając się i nadal wspierając działalność niepodległościową, aż do aresztowania i skazania na więzienie.
Cześć i Chwała Bohaterom

Skip to content